Państwo PIS: Różnice pomiędzy wersjami

Z Państwo PIS
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Aktualności:)
(Ziobrowy prokurator dnia:)
Linia 17: Linia 17:
 
='''Ziobrowy prokurator dnia: =
 
='''Ziobrowy prokurator dnia: =
 
   
 
   
'''[[Dariusz Barski]]'''
+
'''[[Andrzej Purymski]]'''
  
[[Plik:Dariusz_Barski.jpeg|300px]]
+
Prokurator okręgowy w Białymstoku. Do lutego 2017 roku pracował w Prokuraturze Rejonowej w Białymstoku.  
  
 +
W kwietniu 2019 roku odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie spalenia kukły z wizerunkiem Ryszarda Petru. Podpalaczami byli wszechpolacy, w tym asystenci posła Adama Andruszkiewicza. Purymski w uzasadnieniu stwierdził, że „wezwanie sprawcy do popełnienia przestępstwa musi być na tyle skonkretyzowane, aby możliwe było do jakiego przestępstwa wyżej wymieniony wzywa” i zaznaczył: „Z zabezpieczonego nagrania (ze spalenia kukły z podobizną Petru) nie wynika zaś, aby takie skonkretyzowane sformułowania padły ze strony organizatorów zgromadzenia”. Purymski tłumaczył, że nie doszło do znieważenia Petru jako funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, a także przywołał w kontekście zdarzenia m.in. jedno z orzeczeń Trybunału Praw Człowieka, które mówi o tym, że „granice komentarza krytycznego są szersze w przypadku osoby publicznej, gdyż osoba taka nieuchronnie i świadomie wystawia się na kontrolę publiczną, a za tym musi wykazywać się szczególnie wysokim stopniem tolerancji”.
  
Kluczowy doradca Zbigniewa Ziobry. Formalnie nie zajmuje żadnej eksponowanej funkcji, ale jak twierdzi Wyborcza, urzęduje w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości i analizuje sprawy nadzorowane przez dawną Prokuraturę Generalną. Na początku kwietnia 2019 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Andrzeja Dudę.  
+
Kukłę z podobizną Ryszarda Petru spalili działacze Młodzieży Wszechpolskiej 23 marca 2018 roku na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Jednym z kilkorga podpalaczy i głównym organizatorem tego happeningu był Bartosz Sokołowski, wówczas prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej, a zarazem asystent społeczny i pracownik białostockiego biura podlaskiego posła Adama Andruszkiewicza, obecnie wiceministra cyfryzacji.
  
Rozpoczął swoją karierę w prokuraturze w Prokuraturze Rejonowej Łódź - Bałuty w 1994 roku. W 2000 roku pracował w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi w Wydziale VI ds. Przestępczości Zorganizowanej, a następnie przez krótki czas w takim samym wydziale Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. W marcu 2006 roku 38-letni Dariusz Barski został Prokuratorem Apelacyjnym w Łodzi. Gdy sprawował tę funkcję, tytuł prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi uzyskało w trybie nadzwyczajnym (nie spełniali warunków formalnych i nie zostali poddani zaopiniowanianiu przez kolegium prokuratury) dwóch zaufanych prokuratorów: Krzysztof Bukowiecki (obecnie Naczelnik Wydziału w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi) oraz Rafał Sławnikowski (obecnie rzecznik dyscyplinarny w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi, a także przedstawiciel w KRP przy Prokuratorze Generalnym; w środowisku mówi się, że jego żona spokrewniona jest z żoną D. Barskiego). Od lutego 2007 r. był Zastępcą Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, a następnie został Prokuratorem Krajowym. W tym czasie miały miejsca spektakularne zatrzymania b. prokuratora krajowego Janusza Kaczmarka, szefa policji Konrada Kornatowskiego i prezesa zarządu PZU Jaromira Netzla pod zarzutem spowodowania przecieku w aferze gruntowej (prowokacja CBA wobec ówczesnego wicepremiera Andrzeja Leppera). Zatrzymania sąd uznał za bezprawne, prokuratura nigdy nie postawiła zatrzymanym zarzutów.
+
Natomiast, 12 lipca 2018 roku, prokurator Purymski przedstawił zarzuty Jackowi Kapicy, byłemu podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Finansów w rządach PO-PSL i byłemu szefowi Służby Celnej, a także przeciwko siedmiorgu byłym i obecnym urzędnikom Ministerstwa Finansów. Poinformował, że Jacek Kapica został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw umyślnego niedopełnienia obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według śledczych, pełniąc funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i szefa Służby Celnej, nie dopełnił swoich obowiązków w związku z uzyskanymi informacjami o nierzetelności badań technicznych, które są wymagane do rejestracji automatów do gry. Nie zlecił podległym mu urzędnikom kontroli badań, co prowadziło do legalizacji automatów, które nie powinny zostać zarejestrowane. Kapicy zarzucono działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie ponad 21 mld zł. "Zapoznałem się z dowodami zebranymi w sprawie oraz zeznaniami świadków i w mojej ocenie nie ma tam ani jednego dowodu na to, że nie wypełniałem swoich obowiązków" - napisał w oświadczeniu były wiceminister finansów Jacek Kapica.
  
Zaznając przed Komisją Śledczą do zbadania sprawy zarzutu nielegalnego wywierania wpływu przez członków Rady Ministrów, Komendanta Głównego Policji, Szefa CBA oraz Szefa ABW na funkcjonariuszy Policji, CBA oraz ABW, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w organach wymiaru sprawiedliwości, wziął na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie słynnej konferencji multimedialnej. http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/8544A05D6A562C5AC12575AE0046638C?OpenDocument.
+
Z kolei, 22 listopada 2017 roku, prokurator Purymski odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Ministra Środowiska Jana Szyszko, który zatwierdził poszerzenie wycinki w lasach Nadleśnictwa Białowieża, w tym Puszczy Białowieskiej.
 
 
Od grudnia 2007 roku do kwietnia 2010 roku pracował w Biurze Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej. Niepowołany przez Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta do niezależnej Prokuratury Generalnej, wybrał stan spoczynku, w którym pozostaje od 1 maja 2010 roku. W październiku 2011 roku uzyskał mandat Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Kandydował z 2. miejsca na liście wyborczej PiS. W dniu 27 października 2011 roku Marszałek Sejmu wygasił mu mandat poselski uznając, że niemożliwe jest łączenie mandatu posła na Sejm RP ze statusem prokuratora w stanie spoczynku.
 
 
 
Od grudnia 2015 roku jest doradcą Ministra Sprawiedliwości.
 
 
 
W sprzyjającej PiS TV Republice prokuratora D. Barskiego określono jako "jednego z najlepszych polskich śledczych", który "zasłynął m.in. walką z korupcją oraz ze zorganizowaną przestępczością w Łodzi".  Zawodowi koledzy prokuratora Barskiego nie podzielają tego zdania. W prokuraturze rejonowej sztandarowa jego sprawa to zabójstwo i usiłowanie zabójstwa, powiązane z podpaleniem mieszkania, zatem klasyka prokuratorska, a i to sprawa ta wymagała ukierunkowania przez przełożonych, dzięki czemu zakończyła się aktem oskarżenia i skazaniem. W prokuraturze okręgowej najpoważniejszą sprawa dotyczyła niegospodarności w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakończona aktem oskarżenia. Śledztwo trwało 2 lata.
 
 
 
http://lodz.naszemiasto.pl/archiwum/niegospodarnosc-za-42-miliony-prokurator-czyta-akt,1126436,art,t,id,tm.html  http://nie.com.pl/ziobrowaty/
 
 
 
Prywatnie D. Barski blisko związany jest ze Zbigniewem Ziobrą.  W 2011 roku był świadkiem na ślubie Zbigniewa Ziobry.
 
 
 
https://www.fakt.pl/dariusz-barski
 
 
 
Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył aplikację prokuratorską, pracował w Prokuraturze Okręgowej i Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi. Prowadził postępowania m.in. dotyczące zarzutów korupcyjnych wobec prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Waldemara Matusewicza.
 
 
 
Od 26 lutego 2007 do 21 listopada 2007 pełnił funkcję zastępcy prokuratora generalnego (ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry). Od 14 czerwca był także pełniącym obowiązki, a od 19 lipca zajmował jednocześnie stanowisko prokuratora krajowego. Po likwidacji Prokuratury Krajowej w 2010 nie został prokuratorem Prokuratury Generalnej i przeszedł w stan spoczynku[2].
 
 
 
W 2011 kandydował w wyborach parlamentarnych z 2. miejsca na liście komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 9 w Łodzi i uzyskał mandat poselski. Oddano na niego 12 245 głosów (3,38% głosów oddanych w okręgu). Dariusz Barski odmówił jednak zrzeczenia się funkcji prokuratora. W konsekwencji marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna stwierdził wygaśnięcie jego mandatu poselskiego wobec zakazów łączenia tych dwóch funkcji. Dariusz Barski odwołał się od tej decyzji do Sądu Najwyższego, który odwołanie oddalił.
 
 
 
7 września 2015 prezydent Andrzej Duda powołał go jako swojego przedstawiciela w skład Krajowej Rady Prokuratury (zlikwidowanej w 2016). Od kwietnia 2016 r. pełni też funkcję doradcy społecznego prokuratora generalnego do spraw organizacji i funkcjonowania prokuratury.
 
 
 
 
 
http://wyborcza.pl/7,75398,23735956,tak-kwitnie-nadzwyczajna-kasta-pis-sledzimy-kariery-prokuratorow.html
 
 
 
http://wyborcza.pl/7,75398,23503920,byl-swiadkiem-na-slubie-ziobry-teraz-jest-jego-doradca-dariusz.html
 
 
 
 
 
POWÓD UMIESZCZENIA W SERWISIE: awans polityczny
 
  
 
= '''Ziobrowy prokurator tygodnia: =
 
= '''Ziobrowy prokurator tygodnia: =

Wersja z 07:42, 10 kwi 2019

Serwis dziennikarski poświęcony wymiarowi sprawiedliwości. „Spisane będą czyny i rozmowy" (Czesław Miłosz, 1950)


Raport: Prokuratura Zbigniewa Ziobry wobec Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - 20 lutego 2019.

.

Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

Link do strony raportu: Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem. Kadry i postępowanie "dobrej zmiany"

.

Link wesprzyj nas.png

Ziobrowy prokurator dnia:

Andrzej Purymski

Prokurator okręgowy w Białymstoku. Do lutego 2017 roku pracował w Prokuraturze Rejonowej w Białymstoku.

W kwietniu 2019 roku odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie spalenia kukły z wizerunkiem Ryszarda Petru. Podpalaczami byli wszechpolacy, w tym asystenci posła Adama Andruszkiewicza. Purymski w uzasadnieniu stwierdził, że „wezwanie sprawcy do popełnienia przestępstwa musi być na tyle skonkretyzowane, aby możliwe było do jakiego przestępstwa wyżej wymieniony wzywa” i zaznaczył: „Z zabezpieczonego nagrania (ze spalenia kukły z podobizną Petru) nie wynika zaś, aby takie skonkretyzowane sformułowania padły ze strony organizatorów zgromadzenia”. Purymski tłumaczył, że nie doszło do znieważenia Petru jako funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, a także przywołał w kontekście zdarzenia m.in. jedno z orzeczeń Trybunału Praw Człowieka, które mówi o tym, że „granice komentarza krytycznego są szersze w przypadku osoby publicznej, gdyż osoba taka nieuchronnie i świadomie wystawia się na kontrolę publiczną, a za tym musi wykazywać się szczególnie wysokim stopniem tolerancji”.

Kukłę z podobizną Ryszarda Petru spalili działacze Młodzieży Wszechpolskiej 23 marca 2018 roku na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Jednym z kilkorga podpalaczy i głównym organizatorem tego happeningu był Bartosz Sokołowski, wówczas prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej, a zarazem asystent społeczny i pracownik białostockiego biura podlaskiego posła Adama Andruszkiewicza, obecnie wiceministra cyfryzacji.

Natomiast, 12 lipca 2018 roku, prokurator Purymski przedstawił zarzuty Jackowi Kapicy, byłemu podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Finansów w rządach PO-PSL i byłemu szefowi Służby Celnej, a także przeciwko siedmiorgu byłym i obecnym urzędnikom Ministerstwa Finansów. Poinformował, że Jacek Kapica został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw umyślnego niedopełnienia obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według śledczych, pełniąc funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i szefa Służby Celnej, nie dopełnił swoich obowiązków w związku z uzyskanymi informacjami o nierzetelności badań technicznych, które są wymagane do rejestracji automatów do gry. Nie zlecił podległym mu urzędnikom kontroli badań, co prowadziło do legalizacji automatów, które nie powinny zostać zarejestrowane. Kapicy zarzucono działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie ponad 21 mld zł. "Zapoznałem się z dowodami zebranymi w sprawie oraz zeznaniami świadków i w mojej ocenie nie ma tam ani jednego dowodu na to, że nie wypełniałem swoich obowiązków" - napisał w oświadczeniu były wiceminister finansów Jacek Kapica.

Z kolei, 22 listopada 2017 roku, prokurator Purymski odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Ministra Środowiska Jana Szyszko, który zatwierdził poszerzenie wycinki w lasach Nadleśnictwa Białowieża, w tym Puszczy Białowieskiej.

Ziobrowy prokurator tygodnia:

Prokurator Łukasz Zimicz

Łukasz Zimicz.png


Łukasz Zimicz z łódzkiej prokuratury okręgowej umorzył postępowanie w sprawie wycieku materiałów ze śledztwa ws. sędziego Wojciecha Łączewskiego. Prokurator uznał, że czyn który nastąpił nie jest przestępstwem z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną. Materiały ze śledztwa pojawiły się w pisowskiej prasie i służyły prowadzeniu kampanii nienawiści wobec sędziego Łączewskiego.

Aktualności:

Prokurator dnia Dariusz Barski - 9 kwietnia 2019

Prokurator dnia Tomasz Janeczek - 8 kwietnia 2019

Prokurator dnia Tomasz Szafrański - 6 kwietnia 2019

Prokurator dnia Łukasz Zimicz - 5 kwietnia 2019

Prokurator dnia Barbara Sworobowicz - 4 kwietnia 2019

Prokurator dnia Marek Woźniak - 3 kwietnia 2019

Prokurator dnia Renata Śpiewak - 2 kwietnia 2019

Prokurator tygodnia Piotr Wolny - 1 kwietnia 2019

Prokurator dnia Beata Sobieraj-Skonieczna - 1 kwietnia 2019

Prokurator dnia Paweł Szpringer - 30 marca 2019

Prokurator dnia Renata Śpiewak - 29 marca 2019

Prokurator dnia Łukasz Łapczyński - 28 marca 2019


ciąg dalszy na stronie Aktualności:

Lista Ziobry - indeks prokuratorów, których działania budzą wątpliwości (173)

Lista zawiera obecnych i byłych prokuratorów, których działania, awanse, nagrody czy przesunięcia wywołały wątpliwości cytowanych mediów lub autorów serwisu.

Raporty

Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem Kadry i postępowanie "dobrej zmiany" - 26 listopada 2018 r.

link: Raport: Prokuratura pod specjalnym nadzorem

„Dobra zmiana” w prokuraturze. Raport Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”

link: http://lexso.org.pl/2018/06/07/dobra-zmiana-w-prokuraturze-raport-stowarzyszenia-prokuratorow-lex-super-omnia/

Poradniki i materiały do pobrania

"Obywatel a Państwo PiS, czyli co obywatel państwa autorytarnego wiedzieć powinien." - kliknij

Polecamy serwisy:

Archiwum Osiatyńskiego https://archiwumosiatynskiego.pl Gazeta Wyborcza http://wyborcza.pl/0,0.html
OKO.press https://oko.press VideoKOD https://www.facebook.com/VidKOD/
Skwer wolności http://skwerwolnosci.eu Obserwator Konstytucyjny http://niezniknelo.pl/OK2/
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" http://lexso.org.pl Stowarzyszenie Sedziów Polskich "Iustitia" https://www.iustitia.pl

O nas:

"Panstwo-PIS.pl" jest serwisem dziennikarskim. Naszą misją jest opisanie - w najlepszej wierze i z należytą starannością - wymiaru sprawiedliwości czasów dobrej zmiany, ze szczególnym podkreśleniem roli prokuratury. Link: Jak powstaje nasz serwis?

Redaktor naczelny Wydawca serwisu
Krzysztof Król Stowarzyszenie "Paragraf-Państwo"


Rada Programowa stowarzyszenia:
prof. Leszek Balcerowicz - przewodniczący mec. Maria Ejchart-Dubois
mec. Sylwia Gregorczyk-Abram mec. Paulina Kieszkowska-Knapik
prof. Marcin Matczak prof. Monika Płatek
mec. Michał Wawrykiewicz mec. Jan Widacki


Partnerzy stowarzyszenia:
Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Inicjatywa "Wolne Sądy" Komitet Obywatelski przy Prezydencie Lechu Wałęsie


Link wesprzyj nas.png

Stowarzyszenie "Paragraf-Państwo". Numer konta: PL 50 1140 2004 0000 3402 7783 6367

Możesz także skorzystać z PayPal: Kliknij: Wesprzyj nas!

---

Kontakt: [email protected]

Jeśli chcesz wysłać pocztę na zaszyfrowane konto skorzystaj z adresu: [email protected]